Yağ Yağ Filtresi

Motor içerisinde devirdaim şeklinde sürekli dolaşan motor yağının tortulardan arındırılarak, motora temiz bir motor yağının gitmesini sağlayan yağ yağ filtresi önemli parçalardandır.

Yağ yağ filtresi sayesinde yağın içindeki motora zarar verebilecek yabancı maddeler temizlendiği için motorun uzun ömürlü olması ve arıza çıkarmaması için çok önemlidir. Motor yağının işlevi motor parçalarının birbirine sürtmesini engelleyerek parçaların zarar görmesine engel olmaktır. Temiz bir motor yağı aracın performansını korumasını ve enerji tasarrufunu sağlar.

Yağ Filtresi Çeşitleri Nelerdir?

Araçlarda kullanılan motor yağı filtresi çeşitleri 2 adettir:

1-Vidalı Tip Filtre; Sanayilerde en sık kullanılan filtre türüdür. Bu filtreler motor gövdesinde çıkıntılı bir biçimde duran vidaya çevrilerek takılır ve çok sağlam olarak monte edilir. Sökme ve takma kolaylığı açısından çok avantajlıdır ve içine yabancı madde kaçma ihtimali yok denecek kadar azdır.

2- Yağ Filtre Elemanı; Bu türdeki yağ filtreleri yüksek kalitede olan, motorla veya yağ pompasıyla bütünleşik olarak duran kapsüllerin içine uygun şekilde yerleştirilir. Plastiklerinden dolayı kapsüller basınca ve sızdırmazlığa son derece dayanıklıdır. Teknolojiyle birlikte gelişen eski olmayan bir sistemdir. Metal madde kullanılmadığı için kolay bir şekilde atık haline dönüşebilir.

Yağ Yağ Filtresi Değişimi Nasıl Yapılır?

Yağ yağ filtresi değişiminde yağ filtresini sökebilmek için çok çeşitli aparatlar vardır. Filtre sökme kayışı, zinciri, yağ filtresi anahtarı, filtre tası ve filtre sökme aparatı bunların başlıcalarıdır. Araç kaputu açıldığında zaten yağ filtresi kolay bulunabilir bir yerdedir. Filtre söküldükten sonra motor yağı akabileceği için altına mutlaka korucu bir şeyler serilmelidir. Zorlamadan, nazik hareketlerle yağ filtresi kapağı açılmalıdır. Açıldığında yağ filtresinin kapağa takılı şekilde olduğu görülür. Bu takılı olan yağ filtresi yerinden çıkarılır ve yağlı filtre kapağı balata spreyi sayesinde temizlenir. Temizlenen kapağa yeni yağ filtresi takılır, sıkılma işlemi ise yağ filtre anahtarı yardımı ile yapılır. Filtrede basıncı dengeleyen bir çıkıntı olduğu ve buna göre takılması gerektiği için Yavuz Oto Elektrik gibi bu konuda uzman yerlerde değişimi yaptırılmalıdır.

Yağ Yağ Filtresi Ne Zaman Değiştirilmelidir?

Marka ve modeline göre her araçta değişkenlik gösteren yağ filtresi değişim süresi periyodik bakım zamanlarına göre değişir. Genelde 10.000 km ya da 15.000 km’de değişimleri yapılmakta olup bu kilometrelere ulaşmadıysa dahi her yıl araç bakımları yaptırılmalıdır. Yağ filtresi değişmediği sürece değişen motor yağının bir anlamı olmadığı unutulmamalıdır. Yağ yağ filtresi değişimleri için Yavuz Oto Elektrik’ten fiyat alabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*